Dental İmplant Nedir ?

Dental İmplant Nedir ?

Dental implant, eksik dişlerin yerine diş kökü görevi alacak şekilde çene kemiğine yerleştirilen, vida veya kök formunda, titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir.

Titanyum bileşenleri sayesinde diş implantları vücut ile biyolojik uyum sağlar. Kaybedilen dişlerin önündeki, arkasındaki ve karşısındaki dişler zamanla eksik diş olan bölgeyi kapattığı için dental implant uygulaması ağız sağlığı için şarttır. Geleneksel protez ve köprü uygulamasına göre dental implantlar daha uzun ömürlü, sağlıklı ve doğal görünüm sağlar.

Dental İmplant Avantajları Nelerdir?

Dental implantlar doğal görünüm, güç ve dayanıklılık açısından gerçek dişlerin yapısına benzemektedirler. Dental implantların kişilere sağlamış olduğu avantaj ve faydaları şu şekildedir;

  • Dental implant eksik dişlerinizin yerine gerçek dişleriniz varmış gibi güzel görünmenizi sağlar,
  • Dental implant sayesinde hiçbir acı ve ağrı hissetmeden kolaylıkla yemek yiyebilirsiniz.
  • Kaybettiğiniz dişleriniz konuşurken telaffuz zorluğu çekmenize neden olabilir. Dental implant sayesinde akıcı konuşabilirsiniz.
  • Dental implantlar size eksik dişlerinizin kaybettirdiği özgüveni geri kazandırdığı için güvenle gülümsersiniz.
  • Dental implantlar ağız hijyenine dikkat edildiği sürece ömür boyu kullanılacak dayanıklılığa sahiptir.

İstanbul’da İmplant Uygulaması Nasıl Yapılır ?

İmplant, eksik dişlerin giderilmesinde ve dişleri kaybetmeden önceki fonksiyonu ve görünümünün kazandırılmasında A2 dent implant klinik tarafından hastaya ağrı hissettirmeden yapılır. Uygulamanın öncesinde hastanın kemik yoğunluğu ve diş yapısı ölçülür. Eğer hastanın kemik durumu implant için uygun değilse, kemik grefti uygulanılarak implant yapılacak diş bölgesinin kemikleşmesi sağlanır. Kemikleşme işlemi gerçekleştikten sonra implant yerleştirilir. İmplantlar cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirildikten sonra hasta gün içerisinde sosyal hayatına geri  dönebilir. İyileşme sürecinden sonra ikinci bir cerrahi işlemle implantın üzeri açılıp diş etini şekillendiren iyileşme başlıkları takılmalıdır. Bu başlıkların takılmasının amacı, protez uygulanacak dişin diş etinden çıkıyormuş gibi görünmesini sağlamaktır. Yaklaşık 7-10 gün süreyle takılır. Daha sonra protez yapılır. A2 Dent klinik ile uygulanan diş implantı işleminden sonra hastalar eskisinden daha güçlü ve sağlıklı dişlere sahip olur.

Dental İmplant Kimler İçin Uygun Değildir ?

Kaybedilen eksik dişlerin yerine, diş fonksiyonlarını geri kazandırmak ve görünümü iyileştirmek için uygulanan dental implantların bazı kişilere uygulanmaması gerekir. Dental implantların uygulanması şu kişilere uygun değildir;

  • Kemik büyüme ve gelişimini tamamlamamış gençler,
  • Sigara kullanımı ağız içerisindeki yara iyileşmesini olumsuz yönde etkilediği için çok fazla sigara kullanan kişiler dental implantlar için uygun değildir.
  • Diyabet, yüksek tansiyon, hemofili ve otoimmun gibi sistemik hastalıklara sahip olan kişiler ve immun sistemi baskılayıcı ilaç kullanan kişilerin sağlık durumu doktor tarafından kontrol edilerek, uygun şartlar oluşturabildiği takdirde uygulanabilmektedir.
  • Baş ve boyun bölgesine radyoterapi uygulanmış kişiler için dental implant uygun değildir.

Dental İmplant Ağrılı Bir Operasyon Mudur?

Dental implant uygulaması sırasında hastanın herhangi bir ağrı hissetmemesi için lokal anestezi uygulanır. Hastanın gerek duyduğu ve bazı tıbbi gereklilikler durumunda, bilinçli sedasyon ve genel anestezi ile yapılabilir. Operasyon sonunda ağrı hissetmemek için ağrı kesici kullanılır. Kullanılan ağrı kesici operasyon sonrası oluşabilecek ağrıları rahatlatmak için yeterli olacaktır. Dental implant yaptıran birçok hasta bu tedavinin diş çekiminden daha az ağrılı geçtiğini söylemektedir. Dental implant tedavisi bittikten sonra ağızda yer alan implantların varlığını hissetmeyeceksiniz.

Dental İmplantların Ömrü Ne Kadardır ?

Dental implant yaptıran ve yaptırmayı düşünen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de, dental implantların ömürlerinin ne kadar olduğudur. Dental implantlara yeterli bakım ve özen gösterildiği sürece diş implantının ömrü ortalama 25 - 30 yıldır. Doğal dişlere yapıldığı gibi dental implantlara da doğru ağız bakımının yapılması implant ömrü için son derece önemlidir. İmplantlara gereken bakım yapılmadığında diş eti iltihaplanması gibi sorunlarla karşılaşılır ve bu durum dental implantın kaybedilmesine neden olabilir. Dental implantların bakımı çok iyi yapıldığında ve rutin kontrole gidildiğinde uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanılabilir.

 

 

A2 Dent Whatsapp
RANDEVU AL
WHATSAPP